← Powrót do strony głównej BLOGA

Rola identyfikatorów w identyfikacji personalnej

Identyfikacja to ustalenie czyjejś tożsamości, polega na oznaczeniu osób w celu odróżnienia ich od pozostałych, często w celu zachowania bezpieczeństwa.

Każda firma stara się budować swój pozytywny wizerunek. W tym celu używa odpowiedniej kolorystyki, tworzy logo, czy wykorzystuje specjalnie dobrany krój czcionki. Jak wiadomo, większość ludzi to wzrokowcy - przyswajają informacje za pomocą wzroku a odpowiedni, wizerunek powoduje ich zainteresowanie. Takie elementy służące do przekazywania informacji w sposób wizualny są wykorzystywane w identyfikacji.

Identyfikacji można dokonać stosując identyfikatory w postaci kart plastikowych (czasami z paskami magnetycznymi, czy chipami pozwalającymi na dostęp do pomieszczeń) lub chociażby za pomocą zwykłych karteczek włożonych w odpowiednie obwoluty wyposażone w przypinki, na których w umiejętny sposób zamieszczane są potrzebne dane, zazwyczaj z towarzyszącą grafiką.

Najprostszą formą identyfikacji są samoprzylepne karteczki z imieniem przyklejane do ubrania stosowane na przykład w "speed dating" - tak zwanych szybkich randkach.

Identyfikacja może umożliwiać nam wstępne komunikowanie się z odbiorcami i mówić, kim jesteśmy - jakie jest nasze imię i nazwisko, jaką pełnimy funkcję - jesteśmy lekarzem, uczniem, czy pracownikiem rejestracji, dla kogo pracujemy. Pomaga to w tworzeniu zaufania klienta i wpływa na profesjonalny wygląd firmy.

Identyfikacja ma swoje szczególne zastosowanie na różnego rodzajach eventach branżowych, czy firmowych z konferencjami lub szkoleniami. Tożsamość można zidentyfikować za pomocą imienia i nazwiska lub kodu QR, który sczytuje się w punktach kontrolnych za pomocą specjalnych urządzeń. A to z kolei jest bardzo pomocne w tworzeniu sprawozdań dotyczących na przykład obecności na poszczególnych szkoleniach i zainteresowania nimi.
Co do eventów, to na identyfikatorach warto zamieścić najważniejsze informacje dotyczące spotkania, agendę wydarzenia - plan przebiegu łącznie z godzinami rozpoczęcia, a nawet mapkę, co może pomóc uczestnikom, aby komfortowo skorzystali z przedsięwzięcia.

Podsumowując, główną funkcją identyfikacji jest potwierdzenie tożsamości. Poza tym identyfikacja przyczynia się do zachowania bezpieczeństwa, spełnia funkcje komunikacyjne i informacyjne. Może pełnić funkcję dostępu. Ale w szczególności stanowi element reprezentacyjny.

← Powrót do strony głównej BLOGA